U, de petitionaris
C0eae39e 7e83 4bbc 980c 20a14bae98a7

Verwijder de snackautomaat bij halte Steigereiland, tram 26

515 ondertekeningen

Wat is er aan de hand?
Op Steigereiland is bij de tramhalte onlangs een snackautomaat geplaatst. Veel buurtbewoners ervaren de plaatsing van deze automaat als ongewenst en maken zich zorgen over wat dit betekent voor de buurt.

Waarom maken wij ons zorgen?
De automaat stimuleert ongezonde keuzes, juist op een plek waar dagelijks veel kinderen en jongeren langskomen. Dat past niet bij de ambitie van Amsterdam om een gezonde leefstijl te bevorderen. Bovendien is de automaat overbodig: op slechts 25 meter afstand bevindt zich een lokale zelfstandige ondernemer die hierdoor direct in zijn voortbestaan wordt geraakt.

Wat betekent dit voor de buurt?
Bewoners vrezen extra zwerfafval, een rommeliger straatbeeld en meer overlast op een plek die nu al kwetsbaar is. De halte is geen overstaplocatie, maar vooral een plek voor bewoners die van en naar huis reizen – een snackautomaat voegt hier weinig toe.

Wat zien wij liever?
Wij zien geen enkele toegevoegde waarde in deze automaat. Als de gemeente en het GVB deze plek willen opwaarderen, zien wij liever een watertappunt of extra groen (zoals een boom): voorzieningen die wél bijdragen aan een prettige en gezonde leefomgeving.

Daarom vragen wij de gemeente en het GVB om deze automaat te verwijderen en eventueel samen met de buurt te kijken naar een betere invulling van deze plek.

Ben je het hiermee eens? Teken de petitie en help dit signaal sterker te maken. Samen zorgen we voor een leefbare en gezonde buurt. Deel deze petitie ook met je buren!

https://haltesteigereiland.petities.nl

Petitie

Wij

Buurtbewoners Steigereiland en Steigereiland-Noord.

 

constateren dat:

bij halte Steigereiland (tram 26) recent een snackautomaat is geplaatst in de openbare ruimte, die naar onze mening geen toegevoegde waarde heeft en nadelige gevolgen heeft voor de gezondheid, leefbaarheid en lokale voorzieningen in onze wijk.

 

en verzoeken

de gemeente Amsterdam en het GVB om de snackautomaat bij tramhalte Steigereiland te verwijderen.

Ondertekenen

 
We e-mailen u een link waarmee u uw ondertekening kunt bevestigen. Uw gegevens worden niet doorgespeeld aan derden en blijven bij de Stichting Petities.nl. Meer hierover leest u in onze privacyverklaring.

Details

Ontvanger:
openbaar vervoerbedrijf 
Petitieloket:
Petitionaris:
Tjitske Benedictus 
Organisatie:
Buurtbewoners Steigereiland 

Geschiedenis

Ondertekeningen

Nieuws

verstuurde brief naar gemeente en GVB

Beste buurtbewoners, hierbij de brief die afgelopen week namens de buurtbewoners naar de gemeente Amsterdam en GVB is gestuurd:

Gemeente Amsterdam, t.a.v. mevrouw Van der Horst GVB, t.a.v.

+Lees meer...

mevrouw Zuiderwijk

Betreft: verzoek verwijdering snackautomaat tramhalte Steigereiland

Geachte mevrouw Van der Horst, Geachte mevrouw Zuiderwijk,

Via deze brief vraag ik, mede namens meer dan 345 buurtbewoners van Steigereiland, uw dringende aandacht voor de recent geplaatste snackautomaat bij de halte van tram 26. De zorgen hierover worden breed gedeeld in de wijk en hebben geleid tot een petitie, die inmiddels door ruim 345 bewoners is ondertekend (stand 18 mei 2026): https://haltesteigereiland.petities.nl.

Wij verzoeken de gemeente Amsterdam en het GVB vriendelijk doch dringend om deze automaat te verwijderen.

De plaatsing van deze automaat druist naar onze mening in tegen het gemeentelijk beleid en de belangen van de wijk, om de volgende redenen:

Strijdig met gezondheidsbeleid De aanwezigheid van een snackautomaat stimuleert ongezond eetgedrag, met name onder schoolgaande kinderen. Dit staat op gespannen voet met gemeentelijke programma’s zoals de Amsterdamse Aanpak Gezond Gewicht (AAGG), waarin wordt ingezet op een gezondere leefomgeving en het bevorderen van gezonde keuzes, met name voor kinderen en jongeren.

Oneerlijke concurrentie en overbodigheid De veronderstelling dat dit een noodzakelijke service is vanwege een gebrek aan voorzieningen, is onjuist. Op slechts 25 meter afstand bevindt zich een lokale zelfstandige ondernemer die hiermee direct in zijn bedrijfsvoering wordt geraakt. In die context is de noodzaak van een extra snackvoorziening op deze plek niet vanzelfsprekend.

Geen functionele noodzaak De tramhalte bedient hoofdzakelijk reizigers uit de directe omgeving die van of naar huis reizen en fungeert niet als belangrijk overstappunt. Op locaties met een andere functie – zoals afgelegen haltes of grote knooppunten – kan een dergelijke voorziening mogelijk beter te onderbouwen zijn. Op deze locatie ontbreken zowel de noodzaak als de aantoonbare behoefte.

Eten en drinken is niet toegestaan in de tram In de tram is eten en drinken niet toegestaan. Het aanbieden van snacks direct bij een instaphalte lijkt daarmee niet goed aan te sluiten op de geldende regels en het beoogde gebruik van het openbaar vervoer.

Negatief effect op uitstraling openbare ruimte en zwerfafval De automaat past niet binnen de gewenste uitstraling van de openbare ruimte en doet afbreuk aan de ruimtelijke kwaliteit van de halte en de wijk. Ter illustratie zijn enkele foto’s als bijlage toegevoegd. Daarnaast speelt op deze locatie reeds een structureel probleem met zwerfafval. De aanwezigheid van een snackautomaat zal deze problematiek naar verwachting verder verergeren, doordat extra verpakkingsafval wordt gegenereerd en gefaciliteerd. Dit staat bovendien haaks op de gemeentelijke doelstellingen om zwerfafval te verminderen en de openbare ruimte schoon en leefbaar te houden. Dit specifieke weggedeelte trekt daarnaast reeds hangjongeren in de avonduren aan; de komst van een dergelijke automaat kan verdere overlast, afval en potentieel vandalisme in de hand werken.

Mogelijk strijdig met gemeentelijke richtlijnen Uit het Integraal Programma van Eisen Tramhaltes (Gemeente Amsterdam, 2021) blijkt dat alleen specifiek benoemde voorzieningen op haltes zijn toegestaan. Voor overige objecten geldt dat plaatsing uitsluitend mogelijk is met expliciete schriftelijke toestemming van de beheerder. Een snackautomaat behoort niet tot de standaard haltevoorzieningen. Wij ontvangen graag een toelichting op de vraag of voor deze plaatsing expliciete toestemming is verleend en op basis van welke afweging deze locatie passend is geacht.

Wij zien geen toegevoegde waarde in deze automaat. De automaat lijkt vooral een commerciële functie te vervullen, terwijl de publieke meerwaarde voor deze specifieke locatie beperkt en niet direct evident is. Indien de gemeente en het GVB de openbare ruimte rondom de halte daadwerkelijk willen opwaarderen, zien wij een openbaar waterpunt of extra groen (zoals een boom) als een passend en gezond alternatief.

De huidige plaatsing stimuleert ongewenst gedrag, schaadt bestaande voorzieningen en heeft een negatieve impact op de leefbaarheid. Wij gaan ervan uit dat dit niet de beoogde richting is voor deze wijk.

Gezien het brede draagvlak in de wijk en de bovenstaande punten vertrouwen wij erop dat heroverweging op korte termijn plaatsvindt.

Wij zien uw reactie en de uitkomst van uw heroverweging met belangstelling tegemoet.

22.05.2026

Remove the snack vending machine at Steigereiland tram stop (tram 26)

What is the issue? A snack vending machine has recently been placed at the Steigereiland tram stop. Many residents experience this as undesirable and are concerned about what this means for the neighbourhood. Why are we concerned? The machine encourages unhealthy choices, especially in a place where many children and young people pass by daily.

+Lees meer...

This does not align with Amsterdam’s ambition to promote a healthy lifestyle. Moreover, the machine is unnecessary: a local independent shop is located just 25 meters away and is directly affected by this. What does this mean for the neighbourhood? Residents fear increased litter, a less attractive streetscape, and more nuisance in an area that is already vulnerable. The stop is not a transfer hub, but mainly used by residents travelling to and from home – a snack machine adds little value here. What would we prefer? We see no added value in this machine. If the municipality and GVB want to improve this space, we would prefer a water tap or additional greenery (such as a tree): facilities that contribute to a pleasant and healthy living environment. Our request: We ask the municipality of Amsterdam and GVB to remove the snack vending machine and, if appropriate, work with the neighbourhood to find a better use for this space. Do you agree? Please sign the petition and help strengthen this signal. Together we can keep our neighbourhood healthy and liveable. Please also share this petition with your neighbours!

16.05.2026